Všetko o menopauze
Čo je menopauza?
Menopauza znamená koniec menštruačného cyklu a je to prirodzený biologický proces. Je to obdobie, kedy vaječníky definitívne prestanú fungovať a žena stratí svoj reprodukčný potenciál.
Stáva sa to vtedy, keď vaječníky už neplnia svoju funkciu, tzn. už neprodukujú vajíčka, a preto hladina hormónov v tele ženy klesá. Práve pokles hormónov je zodpovedný za všetky zmeny nálady, pocitov a fyzického vzhľadu.
Vaječník je orgán, ktorý produkuje ženské hormóny estrogén a progesterón, ktoré sú zodpovedné za reguláciu menštruačného cyklu a ovulácie. S vekom vajíčka vo vaječníku už nedozrievajú; hladina hormónov klesá, prichádza menopauza a menštruačný cyklus je prerušený. U väčšiny žien sa to deje vo veku okolo 50 rokov.
Menopauza je normálny, fyziologický proces starnutia a nie choroba. Pre väčšinu žien je menopauza obdobím zmien, obdobím, kedy sa hormóny pohrávajú s ich emóciami a pocitmi
Najčastejšie príznaky menopauzy:
- návaly tepla a/alebo intenzívne nočné potenie,
- pocit choroby (únava, vyčerpanie, podráždenosť a zmeny nálady),
- nespavosť,
- zadržiavanie vody,
- strata pamäti, problémy s koncentráciou,
- vaginálna suchosť, nízke libido, bolesť pri pohlavnom styku, časté vaginálne infekcie,
- bolesti hlavy,
- suchá, tenká pokožka, ktorá stráca lesk, rýchlo starne a stráca pružnosť,
- inkontinencia moču, častejšie močenie, infekcia močových ciest;
- depresia, rýchle zmeny nálady,
- priberanie,
- starší vzhľad (lámavé nechty, hlboké vrásky a riedke vlasy).
Vplyv menopauzy na vzhľad
V menopauze sa spomaľuje hormonálna aktivita, čo ovplyvňuje aj
starnutie pokožky, jej hladkosť a pružnosť. Ďalej výrazne ustupuje sekrécia pohlavných hormónov – hormónu mladosti (DHEA), testosterónu a estrogénu, čo spôsobuje starnutie pokožky.
V dôsledku
nižšej hladiny estrogénov sa v koži tvorí menej kolagénu (slabšie spojivové tkanivo), koža sa stenčuje, stráca pružnosť, je citlivá na dotyk, navyše sa spomaľuje metabolizmus a mení sa aj štruktúra pokožky.
Kvôli zníženej hladiny estrogénov, môžu prevládať androgénne hormóny, čo ma vplyv na rast ochlpenia, čo vedie k
zvýšenému ochlpeniu na neobvyklých miestach. Na druhej strane
rast vlasov oslabuje; a tie sa stenčujú a vypadávajú.
S doplnkom stravy Femisol sa budete cítiť krásne aj navonok. Vitamín C prispieva k tvorbe kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravé cievy, kosti, vlasy a nechty, zatiaľ čo zinok udržuje zdravé vaše kosti, vlasy, pokožku a nechty.
Tipy ako sa starať o seba v menopauze
Menopauza je obdobie, kedy by si
žena mala dopriať čas pre seba a svoje telo a uvedomiť si, že aj ona sa môže cítiť znovu dobre vo svojom tele.
Pravidelná pohybová aktivita, vhodná hydratácia a zdravá strava vám pomôžu dostať sa opäť do celkovej pohody. Ale ešte dôležitejšie je to s ničím nepreháňať a dopriať si aj dostatok času na oddych a spánok.
Pravidelná pohybová aktivita vás dobije energiou a zároveň vám pomôže si udržať optimálnu hmotnosť. Hlavným dôvodom je, že pri cvičení stúpa hladina serotonínu, ktorý zlepšuje náladu, celkovú pohodu, chuť do jedla a má pozitívny vplyv na kvalitu spánku.
Pravidelným cvičením si vybudujete svalovú hmotu, ktorá je dôležitá pre celkové držanie tela, pohyblivosť a zároveň si spevníte telo, čo má následný efekt na prevenciu priberania.
Zdravé stravovanie je obzvlášť dôležité v období nášho života, keď naše telo prechádza určitými zmenami. Práve príjem zdravých a čerstvých surovín môže prispieť k lepšej nálade, podporovať dobré trávenie a celkové zdravie.
Nie ste v tom samé.
Okrem vyššie uvedených bežných symptómov, zastavenie plodnosti ženy často predstavuje väčšiu emocionálnu zmenu v živote ženy.
Zmena z mladej, vitálnej, plodnej ženy na staršiu, zrelú ženu môže niekedy spôsobiť psychické a emocionálne utrpenie. Ale je potrebné si uvedomiť, že je v našich silách to zmeniť.
Pochopením mechanizmov menopauzy, poznaním, ako si môžete pomôcť prírodnou liečbou a tým, že si urobíte čas pre seba, sa z menopauzy môže stať obdobie plné života a radosti. A to sme mali na mysli, keď sme hľadali tie správne ingrediencie pre Femisol.
Hormonálna terapia (HRT) vs. prírodná terapia
Hormonálna substitučná liečba alebo lieky obsahujúce hormóny, ktoré ženské telo po menopauze prestane produkovať, má významný vplyv na zdravie a duševnú pohodu. Hormóny zlepšujú náladu, chránia srdce, udržiavajú zdravé kosti, riešia problémy s vaginálnou suchosťou, zlepšujú libido. Hormonálna rovnováha je pre dobrý pocit veľmi dôležitá.
Váš lekár alebo gynekológ určí spôsob, ktorý je pre vás najvhodnejší z hľadiska vášho zdravia a životného štýlu. Vzhľadom na rôzne možné komplikácie (riziko srdcovo-cievnych ochorení, riziko rakoviny prsníka, rakoviny tráviaceho traktu a pod.) nie je hormonálna liečba dlhodobým riešením a vyžaduje starostlivé sledovanie zdravotného stavu a nie je vhodná pre každú ženu.
Veľké percento žien sa hormonálnej terapie v menopauze bojí, prípadne by ju nemali užívať (rakovina vaječníkov či prsníka, ktorá sa živí estrogénmi), v tomto prípade sa odporúča prírodná liečba.
Prírodná liečba izoflavónmi:
Prírodná liečba sa odporúča ženám, ktoré by HRT nemali užívať alebo ju odmietajú, pričom symptómy menopauzy výrazne ovplyvňujú kvalitu ich života. Takýmto ženám môžu prospievať fytoestrogény.
Fytoestrogény sú prírodné látky, ktoré napodobňujú ženský pohlavný hormón estrogén, pretože ich chemická štruktúra je veľmi podobná telu estrogénu, alebo regulujú funkciu endogénnych estrogénov, zvyčajne väzbou na estrogénové receptory, čím prispievajú k hormonálnej rovnováhe.
Majú slabší účinok ako prirodzený estrogén, oveľa rýchlejšie sa rozkladajú a neukladajú sa v tkanivách. Niektoré z najdôležitejších zdrojov fytoestrogénov sú ďatelina červená (Trifolium pratense) a sója (Glycina max). V skutočnosti je extrakt z ďateliny červenej jednou z hlavných zložiek výživového doplnku Femisol.
Ako si môžeme samé pomôcť v menopauze?
V prvom rade, si vieme pomôcť pár jednoduchými a zdravými spôsobmi. To zahŕňa zdravú stravu, pravidelnú pohybovú aktivitu, dostatok odpočinku, udržiavať pitný režim príjmom dostatkom vody, spánok a taktiež mať samu seba rada a byť k sebe milá.
Ale niekedy ani to nestačí.
Symptómy nás niekedy môžu ovplyvňovať tak intenzívne, že narušia nás každodenný život. Napríklad nespavosť, ktorá trvá týždne a noci potenia, návaly tepla nám rapídne menia našu náladu a necítime sa dobre.
Samotné príznaky môžu byť niekedy také intenzívne, že vážne ovplyvňujú náš život. Napríklad nespavosť, ktorá trvá týždne a nočné potenie, časté návaly tepla, rýchle zmeny nálady, pocit slabosti atď. V takýchto prípadoch sa môžeme rozhodnúť pre takzvanú hormonálnu substitučnú liečbu, ktorú vám môže predpísať váš gynekológ po veľmi podrobnom vyšetrení. Vzhľadom na možné rôzne komplikácie (riziko srdcovo-cievnych ochorení, riziko rakoviny prsníka a gastrointestinálneho traktu a pod.) nie sú hormonálne terapie dlhodobým riešením.
Čo sa stane po menopauze? Postmenopauza.
V období po menopauze, keď sa hladina hormónov opäť stabilizuje, sa telo prispôsobí novej rovnováhe a ženy po dlhšom čase opäť získajú pocit energie a cítia sa lepšie.
Niekoľko rokov po menopauze však môžu pociťovať ďalšie problémy súvisiace s hladinou estrogénu. Najčastejšími zmenami v období po menopauze sú kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza a priberanie. Osteoporóza postihuje viac ako polovicu všetkých žien po menopauze. U starších žien sú zlomeniny ruky desaťkrát častejšie ako u mužov, zlomenina bedra je dvakrát vyššia.
Ako dlho trvá menopauza?
U väčšiny žien trvá menopauza približne päť až desať rokov. V tomto období je veľmi dôležité, aby ste sa o seba dobre starali, aby ste sa cítili dobre a tešili sa zo života. Ďalšiu pozornosť treba venovať aj zdravej výžive, pravidelnej pohybovej aktivite, dostatočnej hydratácii, odpočinku a starostlivosti o duševné zdravie.